تراریوم (Terrarium)

توضیحاتی در مورد اصول ساخت تراریوم و بیوفیلتر دست ساز برای لاک پشت ها و سمندرها

تغذیه لاک پشت های آب شیرین با پلت ها(غذای لاک پشت هیکاری ، غذای مناسب خزندگان انرژی و پلت لوفاک):

 تناوب استفاده و مقدار غذا

گزینه ها و پیشنهادات زیادی در مورد این که چه مقدار غذا باید به لاک پشت ها داده شود ، وجود دارد. باید به لاک پشت ها تازه از تخم درآمده و لاک پشت های کوچکتر از 1 سال ، هر روز پلت داده شود. خوب است که هر روز به آن ها سبزیجات هم داده شود ، حتی اگر آن ها نخورند. شما باید موارد متنوع را امتحان کنید تا ببینید لاک پشت شما کدام مورد را می خورد. لاک پشت های بزرگتر باید هر چند روز یا هر 2 روز پلت بخورند.

ایده های مختلفی در مورد مقدار پلتی که باید داده شود وجود دارد. لاک پشت های تازه از تخم خارج شده باید پروتئین بیشتری را در جیره خود درایفت کنند(تقریبا 50% کل جیره). از آنجایی که پلت ها معمولا بیش از 40% پروتئین دارند ، گهگاهی دادن جیرجیرک ، گوپی و کرم خاکی می تواند جیره را تکمیل کند. در لاک پشت های بزگتر پلت باید 10% تا 15% جیره غذایی را دربرگیرد.

رنگ ، شکل و اندازه پلت ها در مارک ها تجاری مختلف و دستورالعمل های تولید خیلی متنوع هستند. یک راهنمای کلی که توسط بسیاری از لاک پشت داران به کار می رود ، این است که مقدار پلت متناسب اندازه سر(بدون در نظر گرفتن گردن) است. به خاطر داشته باشید که پلت را به لاک پشت های یک ساله و بزرگتر باید 1 روز درمیان داد.

توجه : پلت های تجاری همیشه باید جزء اصلی جیره غذای لاک پشت باشند. پلت ها به صورت خاص فرمول بندی شده اند ، اما نباید تنها غذایی باشند که شما به لاک پشت هایتان می دهید. پروتئین بالایی که پلت ها دارند ، به شما اجازه می دهد که مقدار کمی از آن ها را استفاده کنید. بسته بندی های اغلب تولیدات ممکن است تخمین های مختلفی از مقدار غذایی که باید داده شود ، لیست کنند. پس همیشه نسبت به مقدار غذایی که به لاک پشتتان می دهید هشیار باشید و مطمئن باشید که لاک پشتتان جیره غذایی متعادلی را دریافت می کند و زیاده روی در غذادهی صورت نمی گیرد.

لاک پشت ها خیلی فرصت طلب بوده و حتی اگر گرسنه نباشند ، غذا می خورند. پس اگه گدایی دائمی(برای غذا) وجود دارد ، فرصت خوبی برای دادن سبزیجاتی مثل کاهوی برگ قرمز(red leaf lettuce) است که همچنین کلسیوم زیادی دارد. تصور نکنید لاک پشتتان به غذای خیلی زیادی نیاز دارد و از ارائه غذای خیلی زیاد بپرهیزید. برخی لاک پشت های گوش قرمز بیش از حدی که سالم در نظر گرفته می شود ، می خورند ،  آن ها معمولا مواد زاید بیشتری در آب تولید می کنند.


زیاده روی در تغذیه:

لاک پشت ها می توانند برای غذا خیلی گدایی بکنند ، بسیاری از لاک پشت داران بی تجربه ، فقط پلت به آن ها می دهند. همچنین زیاده روی در تغذیه می تواند در نتیجه این باشد که اطرافیان لاک پشت داران بدون توجه به مقدار کلی غذایی که لاک پشت ها باید دریافت کنند ، پلت های اضافی را به لاک پشت می دهند. این مقدار پروتئین بالا ، سبب رشد سریع ، بلوغ زودرس ، از شکل افتادگی لاک و حتی خراب شدن برخی اندام ها می شود.

دستورالعمل های غذادهی این تولیدات ، خیلی بیش از حد و نامعین است. به عنوان مثال اغلب روی آن ها نوشته شده : "هر روز بدهید ، بیش از مقداری که لاک پشت می خورد ندهید ، میزان هر وعده غذایی بستگی به اندازه لاک پشت شما دارد." زیاده روی در ارائه پلت ها یک مشکل جدی است و راهنمایی های کلی که توسط بسیاری از لاک پشت داران با تجربه به کار می رود این است که مقدار پلت متناسب با اندازه سر لاک پشت(بدون در نظر گرفتن گردن) است.


پلت های لاک پشت:

این غذاها باید قسمت اصلی جیره غذایی لاک پشت شما باشند. همون طور که ممکن است رنگ شکل و اندازه پلت ها متفاوت باشد ، کیفیتشان هم می تواند متفاوت باشد. پلت ها مواد مغذی مطلوبی دارند ، ولی می توانند مقدار بسیار بالایی پروتئین داشته باشند. برچسب های بسته بندی را بخوانید و مطمئن شوید که مقدار کافی کلسیوم و ویتامین در این مواد غذایی وجود دارد. کلسیوم همیشه باید به نسبت بالاتری نسبت به فسفر داده شود.

در مصرف پلت ها ، همیشه به مقادیر بالای پروتدین توجه کنید و مطمئن شوید نسبت کلسیوم به فسفر خوبی دارند. منابع کلسیوم اضافی در سبزیجاتی مثل : کاهوی برگ قرمز(red leaf lettuce) و یا در مکمل هلی غذایی مثل Rep Cal یا کف دریا موجود می باشند.


انواعی از پلت های لاک پشت ها(در ایران یافت نمی شوند):

Fluker's Aquatic Turtle Diet

HBH Turtle Bites

Mazuri Fresh Water Turtle Diet*

Nasco Turtle Brittle

Nutrafin Turtle Gammarus

Purina AquaMax

Rep-Cal Aquatic Turtle Food

Wardley's Reptile T.E.N.

Zoo Med Aquatic Turtle Food

*آنالیز مواد غذایی پلت ستاره دار با غذای لاک پشت تترارپتومین(Tetra ReptoMin) :

غذای لاک پشت تترا رپتومین

نام پلت

پروتئین خام

(حداقل)

چربی خام

(حداقل)

کلسیوم

(حداقل)

فسفر

(حداقل)

Tetra ReptoMin*

٪۴۲/۵

٪۸/۵

٪۱/۸

٪۲

Mazuri Fresh Water Turtle Diet*

٪۴۰

٪۱۰

٪۱/۳

٪۲


*انواعی از پلت لاک پشت ها که در ایران می توان خرید:

۱ : غذای لاک پشت هیکاری(Hikari Turtlr Sticke):

                                               غذای لاک پشت هیکاری

*کشور تولید کننده : ژاپن

*وزن خالص : ۵۳ گرم

*ویژگی ها:

    -حاوی تکه هایی با ۳ رنگ مشخص که هر کادم مواد غذایی ضروری مختلفی را به لاک پشتتان می دهند:

    -تکه های زرد(تکه های حاوی مواد مغذی اصلی): بالاترین کیفیت پروتئین ، مواد معدنی و مولتی ویتامین ها را برای بهتر کردن رشد و ایجاد شرایط عالی دارند.

    -تکه های سبز(تکه های با کلسیوم بالا): برای بهبود بخشیدن توسعه و ساختار لاک در حالی که به جلوگیری از بیماری های ناشی از کمبود کلسیوم کمک می کنند.

    -تکه های قرمز(تکه های اصلاح کننده): حاوی chitosan به دست آمده از سخت پوستان است تا متابولیسم را فعال کند و کشش پوست را بهبود می بخشد. همچنین مقاومت در برابر بیماری ها را افزایش می دهند.

     -هضم آسان به هراه کاهش فضولات و مشکلات آبی مربوطه 

     -آب را به سرعت جذب کرده و همیشه به سرعت نرم می شود در حالی که شکل خود را نگه می دارد. آب لاک پشتتان را کدر نمی کند.

*مواد تشکیل دهنده : ماهی ، پودر گندم ، سویا ، ذرت پولکی شده ، گلوتن ، سبوس گندم ، روغن ماهی ، نشاسته ، Wheat gram meal ، خرچنگ پهن ، جلبک دریایی خشک شده ، krill ، ضایعات نانوایی خشک شده ، مخمر آب جو خشک شده ، لاکتات کلسیوم ، کاروتن ، جلبک اسپیرولینا ، متیونین ، آنزیم ، سیر ، astaxanthin ، گلوتامات مونو سدیم ، روغن ویتامین A ، مکمل ویتامین D3 ، مکمل ویتامین menadione sodium bisulfate complex ، E(مکمل ویتامین Choline cholorideُ، (K  ، (پایدار کننده ویتامینL-ascorbyl-2-polyphosphate(C ، اینوزتول ، پانتونات کلسیوم ، ریبوفلاوین ، مونو نیترات تیامینات ، pyridoxine hydrochloride ، نیاسین ، اسید فولیک ، بیوتین ، ferrus sulfate ، سولفات منیزیوم ، سولفات روی ، سولفات منگنز ، سولفات کبالت ، سولفات مس ، calcium iodate ، هیدروکسید آلومینیوم ، مخمر سلنیوم ، اسید پیروفسفات سدیم ، نمک.

*آنالیز تضمین شده:

پروتئین خام

حداقل

۴۰٪

چربی خام

حداقل

۷٪

فیبر خام

حداکثر

۴٪

رطوبت

حداکثر

۱۰٪

خاکستر خام

حداکثر

۱۴٪

فسفر

حداقل

۰/۸٪

*آنالیز معولی:

پروتئین

۴۳٪

چربی

۸/۱٪

فیبر

۱/۸٪

خاکستر

۱۰٪

فسفر

۱/۵٪

*مواد غذایی اضافه شده:

ویتامین A

۱۱۰۰ IU/kg

ویتامین C

۱۱۰ mg/kg

ویتامین D3

۲۳۰۰ IU/kg

ویتامین E

mg/kg ۳۷۰

مس

۱۰ mg/kg

*قیمت در سال ۱۳۸۷ : ۶۰۰۰ تومن


۲ : غذای مناسب خزندگان انرژی(Energy Reptile):

                                                     غذای مناسب خزندگان انرژی

*کشور تولید کنند: چین - شرکت واردکننده : ماهیران

*وزن خالص : ۹۰ گرم

*ویژگی ها :

    -اشتها آور به سبب شکل مناسب غذا

    -تهیه شده بر اساس فرمولی منحصر به فرد

    -موثر در جذب و سوخت و ساز چربی

    -حاوی ویتامین های A ، C و E که در تقویت سیستم ایمنی موثر می باشند.

    -حاوی مواد مغذی طبیعی که در جذب کلسیوم و تسریع رشد استخوان ها نقش بسزایی دارند.

*مواد تشکیل دهنده : ماهی ، پودر سویا ، مخمر گندم ، تقویت کننده رنگ ، روغن ماهی ، لسیتین ، مواد معدنی و ترکیبی از انواع ویتامین ها.

*آنالیز:

پروتئین خام

حداقل

۳۰٪

چربی خام

حداقل

۴۰٪

فیبر خام

حداکثر

۳٪

خاکستر خام

حداکثر

۱۲٪

رطوبت

حداکثر

۱۰٪

*قیمت در سال ۱۳۸۷ : ۲۰۰۰ تومن


۳ : پلت لوفاک:

قبل از ورود پلت های مخصوص لاک پشت ، این غذا که مخصوص ماهی است ، جهت تغذیه لاک پشت ها هم استفاده می شد. اما امروز کاربرد کمتری دارد. بر حسب شرایط عمل آوری ، انواع مختلف دارد که ممکن است روی آب قرار بگیرند و یا به ته آب بروند(که برای ماهیان کف خوار مناسب است). نوع ایرانی این غذا به سرعت کیفیت آب را پایین آورده و رنگ و بوی بسیار بدی به آب می دهد. در عوض لوفاک بیومار فرانسه بسیار عالی می باشد و به هیچ وجه به سرعت کیفیت آب را پایین نمی آورد. قیمت هم با توجه به نوع که اصل است یا ایرانی و میزان خرید ، متفاوت است. در حال حاضر با وجود پلت های مخصوص لاک پشت در ایران ، از این غذا که مخصوص ماهیان است ، کمتر استفاد می شود.  

پلت لوفاک


4 : غذای لاک پشت اکوافین(AQUAFIN TURTLE STICK)

منبع: http://www.redearslider.com/index.html

*گفتگوی لاک پشتی

*لطفا مطالب و عکس های این وبلاگ را کپی نکنید ، به منظور تبادل اطلاعات لینک دهید یا با من تماس بگیرید(بالای وبلاگ سمت چپ ، بر روی روش استفاده از مطالب کلیک کنید) ، با تشکر apb

+ نوشته شده در  جمعه ۲۰ دی۱۳۸۷ساعت 10:53 AM  توسط apb  |